Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno szuka pamiątek po widowiskach historycznych

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
MPPP Gniezno szuka pamiątek po widowiskach historycznych
MPPP Gniezno szuka pamiątek po widowiskach historycznych Janusz Chlasta
O tych widowiskach plenerowych, mówiono między innymi, że to przedstawienia z cyklu „światło i dźwięk”. Nie miały większych odpowiedników w kraju i angażowały mieszkańców Gniezna i okolic. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowuje wystawę czasową poświęconą historycznym widowiskom plenerowym organizowanym w Gnieźnie w latach 70. i 80. XX wieku.

Były to jedne z największych tego typu spektakli w kraju. Widowiska te stanowiły istotny element w życiu kulturalnym miasta. W ich produkcję zaangażowani byli bezpośrednio również sami gnieźnianie - dorośli, dzieci, uczniowie, pracownicy różnych zakładów. Wydarzenia, pod wspólnym tytułem „Legendy znaku Polan”, tworzyli Włodzimierz Dopierała oraz Stanisław Pasiciel.

Kto pamięta tamte wydarzenia lub brał w nich udział? Jeśli macie pamiątki, zdjęcia, cokolwiek, co wiąże się widowiskami plenerowymi z Gniezna – przynieście je do Muzeum. Chcemy stworzyć z nich osobny element wystawy. Każdy udostępniony przez Państwa przedmiot, fotografia, będzie odpowiednio wyeksponowany i opisany. We wszystkich tych inscenizacjach brało udział wielu ówcześnie młodych ludzi. Pamiętamy w Gnieźnie, że po inscenizacjach, zależnie od tego gdzie były realizowane na podwórkach naszych osiedli dzieci sługo jeszcze bawiły się historią wykorzystując choćby peleryny czy buty z przedstawień. Zapraszamy do współpracy!

Przekazane zasoby staną się częścią wystawy „Historyczne widowiska plenerowe na ziemi gnieźnieńskiej w latach 70. I 80. XX wieku” (29 marca 2020 – 29 listopada 2020)

Prezentowane zdjęcie pochodzi z 1977 r. a wykonano ją nad jeziorem Winiary podczas widowiska plenerowego pt. „Legendy znaku Polan.” (zdj. Janusz Chlasta z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)

Gdzie i od kiedy można przynosić pamiątki:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ul. Kostrzewskiego 1
62-200 Gniezno
Uwaga! Akcja trwa do 29 lutego 2020 roku.
Regulamin dostępny na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Osoba odpowiedzialna: Jakub Magrian t.: 61 426 46 41 w. 212 e.: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto