Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs ponownie w Gnieźnie!

mn
Mat. prom.
Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa człowieka w filmie, otwiera się także na gnieźnieńskich widzów. Po małej przerwie w poprzednim roku, tym razem zaprasza zainteresowanych odbiorców na trzy filmowe spotkania w trzech różnych miejscach. Na pierwszy seans zapraszamy już 17 kwietnia (wtorek), o godz.18.00 w Klubie Muzycznym Młyn.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs ponownie w Gnieźnie!

„Mocniejsze od kul”

17 kwietnia (wtorek), godz.18.00, Klub Muzyczny Młyn, ul. Roosevelta
Bohaterem filmu Maryam Ebrahimi jest irański fotograf Saeed Sadeghi autor ikonicznych zdjęć ochotników z czasów konfliktu z Irakiem. Jego reportaże z frontu były peanami na cześć bohaterów gotowych oddać życie za rewolucyjne ideały. Tymczasem na front trafiali coraz młodsi ochotnicy – tylko po to, by oddać życie zgodnie z lansowanym przez propagandę modelem. Sadeghi wciąż robił im zdjęcia – do momentu, kiedy zrozumiał, że stał się narzędziem propagandy, której jedynym celem było dostarczanie na front armatniego mięsa.

Po projekcji dyskusja w której wezmą udział: Tomasz Sosnowski (dziennikarz Radia Czwórka) i Jarek Mikołajczyk (redaktor naczelny portalu Popcentrala)

„Artykuł 18”

22 kwietnia (niedziela), godz.18.00, restauracja Żuraw i Czapla, Rynek

Artykuł 18 polskiej Konstytucji mówi o ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Stał się w naszym kraju orężem przeciwników formalizacji związków jednopłciowych. Nie tylko małżeństw osób tej samej płci, ale w ogóle jakiejkolwiek regulacji związków partnerskich nie doczekaliśmy się przez ćwierć wieku polskiej wolności. W swoim filmie Bartosz Staszewski próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego. Oddaje głos aktywistom i ekspertom, ale też portretuje pary gejów i lesbijek, uświadamiając szerokiej publiczności, jak bardzo niewydumane problemy stwarza im taka systemowa dyskryminacja.

Po projekcji dyskusja w której wezmą udział: Paweł J. Bąkowski (Stowarzyszenie Ośla Ławka) i Piotr Moszczeński (Stowarzyszenie Stonewall).

„Kamobodżańska wiosna”

24 kwietnia (wtorek), godz.19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego

Dziewięć lat spędzonych w Kambodży przez Chrisa Kelly’ego, brytyjskiego dokumentalistę i fotografa, zaowocowało filmem, który przynosi nie tylko niezwykły obraz przemian kambodżańskiego krajobrazu, także społeczno-politycznego, ale jest też najciekawszym chyba w nowszym artystycznym dokumencie „nieaktywistycznym”, outsiderskim portretem aktywistów. Troje głównych bohaterów to wielebny Luon Sovath, buddyjski mnich, który staje się wideoaktywistą i obrońcą praw człowieka, mimo problemów z religijnym establishmentem ceniącym sojusz tronu i ołtarza, Srey Pov, matka trojga walcząca z przymusowymi ewikcjami i jej przyjaciółka Tep Vanny, która powoli wysuwa się na czoło społecznego ruchu protestu przeciw wysiedleniom.

Współorganizatorem imprezy jest gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej.

Pożar na wysypisku w Dąbrowie Wielkopolskiej. Ogień objął powierzchnię 800 m kw.

Źródło: tvn24

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto