Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkoziołek w Jarząbkowie na wesołe zakończenie karnawału. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Koniec imprez karnawałowych, czas na Podkoziołek! To wydarzenie co roku ma miejsce w Jarząbkowie i jest z niego znany cały powiat gnieźnieński. Podkoziołek to nic innego jak dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach.

Podkoziołek w Jarząbkowie na wesołe zakończenie karnawału

Podkoziołek odbywa się w zapustny wtorek, a zgodnie z tradycją biorą w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Karnawał bowiem służył niegdyś nie tylko zabawie, ale i szukaniu osoby, z którą w przyszłości stawało się na ślubnym kobiercu. Nazwa podkoziołek wywodzi się od kozła, zwierzęcia symbolizującego w Wielkopolsce witalność. W tym wyjątkowym dniu panny i kawalerowie spotykali się również na tańcach w karczmie. Podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach, miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaków lub brukwi figurka chłopca.

Jarząbkowo słynie z podkoziołka

Choć zwyczaj przebierania się podobny do zwyczaju odwiedzin przez Siwki znanego w powiecie nowotomyskim już jest rzadkością, w Jarząbkowie (pow. gnieźnieński) nadal się go kontynuuje i to z wielką radością!

[g][g]9613841[/g][/g]

Tak też stało się we wtorek, 13 lutego. Przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury już od rana gromadzili się i młodzi i starsi mieszkańcy. Punktualnie o godzinie 9:00 ruszył wesoły pochód ulicami wsi! Chłop przebrany za babę, kozioł, kominiarz, strażak z mobilną syreną i milicjant i dwa diabły wyruszyły w drogę. Towarzyszył im słomiany miś okuty łańcuchami.

Tego dnia uczestnicy pochodu zbierają od mieszkańców pieniądze na przygotowanie wieczornej zabawy. Organizatorzy imprezy pilnują, aby zakończyć hulanki o północy, bo potem zaczyna się Środa Popielcowa, a wraz z nią Wielki Post - czas, w którym zabawy są zakazane. Kto nie da pieniędzy – zostanie umurzony sadzą!

Zwyczaje w ostatni dzień karnawału zostały zaprezentowane także w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie i Kłecku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto