UKH Start 1954 Gniezno w finale mistrzostw Polski!

Paweł Brzeźniak
UKH Start 1954 Gniezno
Zawodnicy UKH Start 1954 Gniezno zapewnili sobie awans do finału Mistrzostw Polski w hokeju halowym po przekonywującym zwycięstwie nad Stellą Gniezno. Czerwono-czarni wygrali 12-4. Już wcześniej awans do finału zapewniły sobie drużyny: Grunwald Poznań, Pomorzanin Toruń i LKS Gąsawa.

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu nagrodę w plebiscycie „Orzeł Gnieźnieńskiego Sportu” otrzymał Jacek Kurowski. Warto podkreślić, że niedawno młody zawodnik wraz z młodzieżową reprezentacją Polski zdobył w Portugalii mistrzostwo Europy. Wyróżnienie dla sportowca w imieniu prezydenta Tomasza Budasza przekazał wiceprezydent Michał Powałowski.

Po początkowym wyrównaniu meczu, kontrolę nad tym, co działo się na boisku, przejęli zawodnicy Startu. Czerwono-czarni objęli prowadzenie już w 8 minucie i nie oddali go aż do ostatniego gwizdka. Wprawdzie jeszcze przez niemal dziesięć kolejnych minut stelliści dotrzymywali kroku czerwono-czarnym, ale później startowcy zaczęli już systematycznie powiększać przewagę.

Po raz kolejny świetnie spisali się wyróżniający zawodnicy Startu: Arkadiusz Brożek, Jacek Kurowski i Marcin Grotowski. To między innymi dzięki ich trójkowej akcji startowcy zdobyli bramkę na 3-1.
Kiedy tuż po przerwie zawodnicy Startu prowadzili już 9-3, tempo meczu w hali przy ulicy Paczkowskiego wyraźnie spadło.
Ponieważ było to spotkanie derbowe, w hali GOSiR-u nie mogło zabraknąć emocji, niestety również tych negatywnych. Poziom wzajemnych animozji był na tyle wysoki, że w pewnym momencie na ławce kar zasiadło dwóch zawodników UKH Start 1954 Gniezno. Nie przeszkodziło to jednak startowcom w utrzymaniu prowadzenia do samego końca. Dwie minuty przed zakończeniem meczu wynik na 12-4 ustalił Paweł Tubacki, zawodnik Startu.
Zawody finałowe, w których wezmą udział zawodnicy UKH Start 1954 Gniezno, odbędą się w dniach 28-29 stycznia w hali sportowej Zespołu Szkół nr 28 przy ul.Kromera w Bydgoszczy. W innych meczach barażowych HKS Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie musiała uznać wyższość AZS AWF Poznań w stosunku 3:6, natomiast Warta Poznań po zaciętym meczu przegrała z AZS Politechniką Poznańską. W regulaminowym czasie gry był wynik 6-6, natomiast w rzutach karnych zanotowano wynik 0-2 dla gości.

Bramki

Start - Marcin Grotowski 4 (7’, 19’ - k, 22’, 27’), Paweł Tubacki - 3 (22’, 31’, 58’), Arkadiusz Brożek - 2 (17’, 30’- kr), Mariusz Gromadzki - 1 (8’- kr), Jacek Kurowski - 1 (48’ - kr), Szymon Kosicki - 1 (54’)
Stella - Marcin Lewartowski - 2 (2’, 52’), Dawid Kowalski - 2 (23’, 26’ - kr)

Składy drużyn
Start: Marcin Trzaskawka, Filip Lewandowski, Jakub Kaszyński, Mariusz Gromadzki, Arkadiusz Brożek, Łukasz Kurowski, Szymon Kosicki, Paweł Tubacki, Błażej Zieliński, Damian Szymański, Marcin Grotowski, Jacek Kurowski.

Stella: Łukasz Wierzbicki, Hubert Budzyński, Mateusz Andrzejczak, Dawid Naszko, Michał Piechowiak, Rafał Stupczyński, Marcin Lewartowski, Dawid Kowalski, Robert Grotowski, Jakub Grzechowiak, Piotr Stefański, Maksymilian Mele