Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79. rocznica Powstania Warszawskiego w Gnieźnie - FILM

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Gniezna oddali dziś hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, które miało miejsce 79 lat temu. Walka zbrojna o stolicę rozpoczęła się 1 sierpnia 1944 roku. W tym roku w naszym mieście zorganizowano dwa wydarzenia.

79. rocznica Powstania Warszawskiego w Gnieźnie

Podczas uroczystości zorganizowanej przez Hufiec ZHP Gniezno im. Bolesława Chrobrego złożono kwiaty na Skwerze im. Adama Borysa ps. Pług, a następnie wspólnie przemaszerowano pod Pomnik Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę. Tam złożono pamiątkowe wiązanki i odśpiewano patriotyczne utwory. Na zakończenie wszyscy uczestnicy utworzyli wspólny krąg harcerski. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Drugie wydarzenie odbyło się na deptaku przed Starym Ratuszem. Organizatorami wydarzenia była Grupa Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Gniezno wspólnie z Gnieźnieńskim Komitetem Pamięci. Swoją obecność poprzez odpalenie rac zaznaczyły także grupy kibicowskie związane ze Startem Gniezno i Lechem Poznań. Podczas krótkiego spotkania odśpiewano znane pieśni patriotyczne i wojskowe.

- Musimy pamiętać, że powstanie, choć warszawskie z nazwy, było zrywem wszystkich Polaków. Uczestniczyło w nim wielu mieszkańców Gniezna, ale też wielu powstańców po wyprowadzce z gruzów zniszczonej stolicy znalazło swoje schronienie i dom w Gnieźnie. Mamy pokolenie, które odchodzi, ale upomina się o pamięć. Dlatego my musimy pamiętać W piątek pożegnaliśmy panią Halinę Sobolewską ps. "Zofia" - poznaniankę, ale tak naprawdę związaną z Gnieznem, bo była aktorką naszego teatru. W poprzednich latach byli z nami jeszcze żołnierze Armii Krajowej, ale już ich z nami nie ma. Zawsze zachęcamy do tego, żeby w takim momencie się zatrzymać i poświęcić minutę ciszy

- przyznaje Ramzes Temczuk z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Garnizon Gniezno.

Powstanie Warszawskie trwało do początku października. Po stronie polskiej zginęło około ok. 10 tys. żołnierzy i ok. 150–200 tys. cywilów. Pomimo tragicznych skutków jest przykładem polskiego heroizmu i niezmąconej walki o wolność i godność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto