Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Gnieźnie pozyskało akta "Solidarności"

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W czwartek, 29 grudnia Pan Bonifacy Kabaciński przekazał do zasobu Archiwum Państwowego w Gnieźnie materiały, jakie posiada z okresu działalności związku "Solidarność "na terenie Gniezna w latach osiemdziesiątych.

Pan Kabaciński przekazał dokumenty, fotografie i egzemplarze "Tygodnika Solidarność", które przekazywały społeczeństwu prawdziwe informacje o sytuacji w kraju. Uczynił to po usłyszeniu apelu ks. Michała Sołomieniuka, który przygotowuje książkę na temat "Solidarności" w gnieźnieńskich zakładach pracy. W dokumentach znajdują się m.in. informacje o sytuacji w gnieźnieńskich zakładach pracy czy przedruki z dokumentów, które ukazywały się w Warszawie i Gdańsku.

-

Społeczeństwo było zakłamywane, stąd ta inicjatywa. Na pierwszym miejscu stawiano opisywanie sytuacji gospodarczej. Pamiętamy, że wszystkiego brakowało, wszystko było sztucznie napędzane. Część społeczeństwa miała dostęp do pewnych produktów, a część - zwykli pracownicy - nie miała do tego dostępu. Wszystko było na kartki, żywność nie była dostępna i ludzie się buntowali. Staraliśmy się mówić prawdę o rzeczywistej sytuacji - o częściowej blokadzie, o żywności na magazynach. Były specjalne komisje, które sprawdzały stan rzeczy. Żywność była wyrzucana, bo się psuła, a w sklepach brakowało. Komuna bała się, że utraci władzę. Nagłaśniano, że to wina pracowników, którzy nie chcą pracować, że są za mało wydajni. 40 lat temu pracowałem w ZREMB-ie, byłem w dziale przygotowania produkcji na spawalni. Od tego wszystko się zaczęło. Założyliśmy związek. Śp. Stanisław Grzeszczak, co trzeba podkreślić bardzo mocno, był całym motorem tej organizacji związkowym w naszym zakładzie i nie tylko, także w MKZ-cie miejskim, w którym był później przewodniczącym. Naprawdę walczył, mam wielki szacunek do niego. Był pierwszym, który starał się, aby było lepiej w zakładach pracy i w całej Polsce. Opatrzność nad nami czuwała, bo przewoziłem dokumenty w neseserze i nikt tego nie odkrył

- mówi Bonifacy Kabaciński, który podkreśla także rolę śp. Marka Kosmali, który drukował materiały podziemne w kościele garnizonowym.

- Przy tej okazji pragniemy zwrócić się z apelem do osób, które mogą posiadać tego typu pamiątki, o zabezpieczenie ich przed zniszczeniem poprzez przekazanie ich do Archiwum Państwowego

- mówi Marek Szczepaniak, kierownik oddziału archiwum w Gnieźnie.

Dane kontaktowe:

dr Marek Szczepaniak
Kierownik Oddziału
e‑mail: [email protected]
tel. 61 426-18-17
Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie
ul. Jana III Sobieskiego 20 | 62-200 Gniezno
www.poznan.ap.gov.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto