MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografia i sztuki plastyczne na festiwalu

Wiktor Koliński
W ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego będzie można zobaczyć, poczuć, przeżyć i dotknąć VI Stanów Skupienia Kultury. Między nimi znajdą się również spotkania z fotografią i sztukami plastycznymi. Poniżej przedstawimy ich zarys, zapraszając jednocześnie do udziału w tym niezwykłym święcie kultury.

Niezwykła wystawa, na której zaprezentowane zostaną prace młodych, utalentowanych twórców: Eweliny Kaczmarek i Marcina Woźniaka. Pani Ewelina rysuje najczęściej ołówkiem lub węglem, a jej ulubionymi tematami są dzikie koty: lwy, tygrysy, choć interesuje ją też sztuka grafitti. Pan Marcin z kolei preferuje wyłącznie ołówek, a inspirację stanowi współczesny komiks i ludzkie emocje. Wystawa odbędzie się również w niezwykłym miejscu – niedawno otwartym Klubie Atelier przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Odzieżowych w Gnieźnie, który na co dzień jest siedzibą Teatru G@J.

Wernisaż Wystawy Sławomira Kuszczaka, piątek, 11 maja 2012, 18.00, MOK
„...Często potrzeba lat doświadczeń, by zobaczyć to, co mamy przed oczami, ...że obrazy zostały zapisane w tajemniczym języku, przeznaczonym dla nielicznych, którzy wszystko zaryzykują, by go poznać”. Sławomir Kuszczak

Projekt Artystyczny Piotra Tetlaka, piątek, 11 maja 2012, 21.15, Rynek
Znany i ceniony w Polsce artysta – Piotr Tetlak „zawładnie” gnieźnieńskim Rynkiem w piątkowy wieczór i zaprezentuje działanie, którego szczegóły do dnia dzisiejszego owiane są tajemnicą…

Projekt Artystyczny „15 lat Galerii”, sobota, 12 maja 2012, 12.00, Rynek
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcjach artystycznych związanych z upływającym w tym roku 15-leciem działalności Dużej Galerii Sztuki Współczesnej w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie!
„Ręka” – dłoń, symbol kontaktu, poznania, rozpoczęcia znajomości, potwierdzenia ustaleń. Przestrzeń miejską od Rynku aż do Miejskiego Ośrodka Kultury zdominują przypięte do lamp, ustawione na chodniku obrysy rąk z logo galerii - miejsca w którym zawarto wiele nowych znajomości.
Malarstwo gestu –„Gnieźnianie tworzą” – propozycja dla wszystkich, którzy będą chcieli pozostawić po sobie ślad plastyczny na dłużej. Wspólny obraz powstanie bez użycia pędzla, tworzony przez wylewanie na drewnianą płytę farby i manipulacje nią. Uzyskana w ten sposób kompozycja nakreśli kształt dzieła. Proces malarski zostanie udokumentowany, a fotografie tworzących staną się ramą obrazu.
„Na początku zawsze jest chaos” – tak też było z pierwszymi latami funkcjonowania Galerii. W artystycznej formie zostanie przedstawione działanie plastyczno – taneczne w którym udział wezmą tancerze, użyczając swoich ciał jako płótna malarskiego. W ten sposób powstaną żywe obrazy. Happening zakończy taniec żywiołów.

Projekt Artystyczny „Co Nas Wkurza”, sobota, 12 maja 2012, 12.00 Rynek
Jedno z najbardziej tajemniczych wydarzeń Festiwalu. Łukasz Muciok, jeden z założycieli Teatru G@J zdradził tylko, iż będzie sporo pozytywnego zamieszania, a oba rozstawione tego dnia namioty na gnieźnieńskim Rynku dostarczą publiczności niezapomnianych wrażeń.

Projekt Artystyczny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, sobota, 12 maja 2012, 12.00 Rynek
Podczas Festiwalu Gniezno gościć będzie czterech wybitnych artystów związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu: prof. Roberta Bartela, prof. Sławomira Brzoskę, prof. Wiesława Koronowskiego i prof. Tetlaka Piotra, którzy zrealizują swoje autorskie projekty artystyczne w przestrzeni Królewskiego Miasta.

Wystawa Fotograficzna „Gnieźnianie AD 2012”, niedziela, 13 maja 2012, 12.00, Rynek
Wystawa fotograficzna „Gnieźnianie AD 2012” to projekt artystyczny, do którego zaproszono siedmioro gnieźnieńskich fotografików: Annę Farman, Izę Budzyńską, Waldka Lisieckiego, Dawida Stube, Waldka Stube, Dawida Liberkowskiego oraz Przemka Jarosza. Ich zadaniem było sportretowanie wybranych mieszkańców naszego miasta.

Wernisaż „Którego Nie Było”, niedziela, 13 maja 2012, 19.00, Studio FotoStube
Czy „sztuka” może istnieć w oderwaniu od Artysty, od jego wnętrza, jego emocji, marzeń, ambicji i doświadczenia? Czy jednocześnie może ujawnić się wśród widzów pozbawiona fizycznej namacalności, wirtualna, wyrażona jedynie „SŁOWEM”? Na te i inne pytania postara się przekornie odpowiedzieć jedno z najbardziej zagadkowych wydarzeń Królewskiego Festiwalu… Zapraszamy zatem na gościnne i zaciszne poddasze pracowni Braci Stube na Zielonym Rynku!

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto