Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa dla Rybna Wielkiego w "Dzień dobry TVN" [FOTO]

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Grupa dla Rybna Wielkiego w "Dzień dobry TVN"
Grupa dla Rybna Wielkiego w "Dzień dobry TVN" TVN
Grupa dla Rybna Wielkiego w "Dzień dobry TVN". Gospodynie wystąpiły w telewizji w czwartek, 29 października w ogólnopolskiej telewizji, aby pokazać, jak należy kisić kapustę.

Do Grupy dla Rybna Wielkiego należy pięć kobiet, trzy z nich spotkały się z Bartkiem Jędrzejakiem, któremu zdradziły recepturę na idealną kiszoną kapustę. Okazuje się, że najlepszy czas na kiszenie kapusty to wrzesień/październik.

- Podstawą jest dobra kapusta, najlepiej bezpośrednio od producenta, rolnika, prosto z pola. A byłoby jeszcze lepiej, gdyby był w niej jakiś robak. Wtedy wiadomo, że nie jest pryskana, za to jest zdrowa. Jeśli chodzi o przetworzenie kapusty na zimę, to najlepsza jest ta jesienna kapusta – Kamienna Głowa. 

- wyjaśniła Monika Zawierowska-Srocka z koła gospodyń wiejskich.

- Do kiszenia trzeba włożyć bardzo dużo serca, ale przede wszystkim, jeśli mamy dobrą kapustę, dodajemy czosnek i zawsze - sól kamienna. To robi robotę i właściwie nic więcej nie trzeba dodawać. Taka kapusta jest zdrowa, ale nie powiedziałabym, że to jest prosty proces

- oznajmiła. 

Obecnie kapustę szatkuje się na zwykłych tarkach. Następnie przykrytą solą kamienną należy zostawić na 8 godzin. Według rodzinnego przepisu pani Moniki później trzeba część kapusty przerzucić do beczki, a następnie dodać kilka ząbków czosnku. Ubić. Dodać kolejną warstwę kapusta - czosnek. I tak na zmianę. Na koniec jeszcze raz wszystko dokładnie ubić. Tak przygotowana kapusta powinna przeleżeć przez 14 dni. Później można ją przełożyć do słoików. 

Wiele osób dodaje do kapusty marchewkę. Okazuje się, że to poważny błąd, ponieważ marchew szybko psuje się i gnije. Dlatego zamiast warzywa, należy dodać czosnek, który konserwuje i jest naturalnym antybiotykiem. Ot, sekret na idealną kapustę - poznany!

Grupa dla Rybna Wielkiego to nieformalne stowarzyszenie mieszkańców Rybna Wielkiego i okolic w gminie Kiszkowo. Działa ona tak, jak inne koła gospodyń wiejskich, ale jest jednak wiele elementów, które ją wyróżnia. – W naszych szeregach znajdują się gospodarze posiadający własne gospodarstwa rolne, przedsiębiorcy, nauczyciele, księgowi, urzędnicy oraz gospodynie domowe a co ważne – naszymi członkami są również mężczyźni. To co nas łączy, to zamiłowanie do tradycji, zainteresowania kulinarne, towarzyskie oraz chęć spędzenia ze sobą wolnego czasu – mówi Monika Zawieroska-Srocka z Rybna Wielkiego.

Więcej na ten temat + materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto