Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Gniezna. Fyrtel około 3 maja. Bethezda i nie tylko. Historia w zdjęciach i reklamach

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Po lewej, u góry -  szpital przy ul. 3 Maja (Krankenhaus Bethesda). W późniejszym okresie do gmachu dobudowano lewe skrzydło z charakterystyczną wieżyczką na dachu. Pocztówka fotograficzna z 1900 r., wydawnictwa Paula Raucha w Gnieźnie.
Po lewej, u góry - szpital przy ul. 3 Maja (Krankenhaus Bethesda). W późniejszym okresie do gmachu dobudowano lewe skrzydło z charakterystyczną wieżyczką na dachu. Pocztówka fotograficzna z 1900 r., wydawnictwa Paula Raucha w Gnieźnie. Ze zbiorów MPPP
Ulica 3 maja, w czasach PRL-u ochrzczona mianem 22 lipca, to jedna z szerszych ulic XIX wiecznego Gniezna. Trudno jednak powiedzieć, że to ścisłe centrum, choć przecież łączy się z Dąbrówki, która jest obok Chrobrego i Warszawskiej największą arterią miasta. Przyległe do niej ulice Kilińskiego, czy choćby Jolenty, nie cieszyły się dobrą sławą jeszcze w latach 80. XX w.

Historia Gniezna. Fyrtel około 3 maja. Bethezda i nie tylko. Historia w zdjęciach i reklamach

Mieszkańcy tych rewirów stanowili specyficzną i drażliwą tkankę miejską w wyniku zasiedlania przez władzę ludową. Dziś powoli ta ulica oraz przyległa do niej Chociszewskiego odzyskują blask. Materiał Jarosława Mikołajczyka z MPPP w Gnieźnie. Nie zapominajmy, że właśnie Chociszewskiego i krzyżująca się z nią ulica św. Michała stanowiły przed II wojną światową ekskluzywną dzielnicę willową. Całość była nierozerwalną częścią przedmieścia toruńskiego, okolica podnóża Wzgórza Zbarskiego, pomiędzy oddzielną jurydyką Grzybowo i Wójtostwem. Niewątpliwie od lat kojarzona ze szpitalem, w czasach zaborów zwanym Bethesdą. W czasie władzy niemieckiej ulica nazywała się: Nollaustrasse.

Zabudowania szpitalne powstały pod koniec XIX w. Od 1899 r. działalność prowadziło tu Zgromadzenie Sióstr Czerwonego Krzyża „Bethesda”, czyli z niemiecka Mutterhaus vom Roten Kreuz „Bethesda”. Po zwycięstwie Powstania Wielkopolskiego w 1919 r., siostry przeniosły się do Gorzowa. „Wskutek decyzji Głównego Urzędu Likwidacyjnego przeszedł szpital niemiecko-żydowski, zwany pod nazwą Bethesda, na własność Skarbu Państwa. Przejęcia dokonał magistrat miasta Gniezna.” - jak podaje Gazeta Wągrowiecka nr 45 z 1925 r.

Niebawem bliżej przyjrzymy się kamienicom na winkle 3 Maja i Chociszewskiego, dziś odrobina historii w zdjęciach. Dołączamy także dwie reklamy działających tu specyficznych firm z międzywojnia.

Więcej w galerii zdjęć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto