Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

OdNowa - wernisaż wystawy Marka Lapisa w eSTeDe

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Centrum Kultury „Scena to dziwna” zaprosiło na wyjątkową wystawę. We wtorek, 12 września fotograf Marek Lapis zaprezentował projekt „OdNowa”, czyli autorskie spojrzenie na doświadczenia z okresu pandemicznego.

OdNowa - wernisaż wystawy Marka Lapisa w eSTeDe

Najnowsza wystawa Marka Lapisa to refleksja na temat bezpośredniego wpływu SARS-CoV-2 na ludzi. „OdNowa” przedstawia intymne chwile osób z różnych środowisk, by pokazać zmiany, które wywołała pandemia oraz gesty pomocy i solidarności, przywracające wiarę w człowieczeństwo.

- Po kilku miesiącach spowolnienia życia tęskniliśmy za stanem sprzed pandemii, który wydał się nam „dobrem utraconym”. Tęskniliśmy za rzeczami najważniejszymi: za bezpośrednim kontaktem z bliskimi (i innymi) ludźmi, za uściskiem dłoni czy spojrzeniem w oczy drugiemu człowiekowi z miłością – za tym wszystkim, czego nie można kupić, a co świadczy o jakości życia. Lockdown uzmysłowił nam, że więzi społeczne są niezbędne

- opowiada autor.

Intermedialny projekt wykorzystuje przekrój technik fotograficznych (analogowych i cyfrowych), wyrażając za pomocą słów i obrazów, co zmieniło się w naszym postrzeganiu świata za sprawą lockdownu. Fotografie będzie można oglądać do 29 września. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„OdNowa” to jeden z licznych projektów Marka Lapisa. Autor od wielu lat zajmuje się fotografią społeczną, dokumentalną i reportażem. Jest absolwentem Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zrealizowane dotychczas przez niego projekty fotograficzne zaowocowały licznymi nagrodami, m.in.: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, czy też National Geographic Polska. Publikował swoje prace w większości gazet i czasopism w Polsce takich jak:. Polityka, National Geographic Polska, Newsweek Polska, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Viva, Forbes, Playboy, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita.

- Fotografuję środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje mnie przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie. Aparat fotograficzny z czasem stał się przedłużeniem mojego oka i ręki, jestem z nim jednością

- mówi M. Lapis.

W kwietniu 2020 roku w czasie pandemii koronawirusa zainicjował i zorganizował akcję charytatywną „FOTOGRAFOWIE DLA SŁUŻBY ZDROWIA”, w której wraz z czołowymi polskimi artystami fotografami zebrał kwotę 42 tysiące złotych.

W CK eSTeDe prace M. Lapisa prezentowano jesienią 2022 roku, gdy w ramach projektu „Jerzy Sieczkowski: moi kursanci” stworzył unikalną koncepcję fotografii, inspirowaną postrzeganiem świata przez osoby niewidome.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto