Święto Pracy było w komunistycznej Polsce jednym z najważniejszych dni w kalendarzu. W pochodach pierwszomajowych uczestniczyły setki tysięcy ludzi, obowiązkowo pojawiały się całe zakłady pracy i partyjni dygnitarze. Były artystyczne występy, przemówienia i hasła na cześć władzy ludowej.
1 Maja kojarzy nam się z czasami socjalistycznymi, jednak jego historia jest o wiele dłuższa, a jego korzenie wcale nie sięgają Związku Radzieckiego. W 1889 roku święto wprowadziła II Międzynarodówka czcząc w ten sposób wielką demonstrację robotniczą, do której doszło trzy lata wcześniej w Chicago. Po raz pierwszy obchodzono je w 1890 roku - również na ziemiach polskich.
Święto Pracy w Gnieźnie na archiwalnych zdjęciach
Demonstracje sympatyków lewicy w tym dniu odbywały się zarówno przed I wojną światową, jak i w II Rzeczpospolitej. Wielkiego rozmachu 1 Maja nabrał po ostatniej wojnie. Od 1950 roku jest dniem wolnym od pracy. To wtedy zaczęły się odbywać wielkie pierwszomajowe demonstracje praktycznie w każdym mieście z udziałem mieszkańców, a przede wszystkim załóg zakładów pracy.
Po zmianach ustrojowych święto straciło na znaczeniu, chociaż 1 Maja wciąż pozostaje w kalendarzu oznaczony na czerwono. Dzisiaj o tym, że to Święto Pracy, pamiętają głównie sympatycy lewicy, bo dla większości to głównie przyczynek do rozpoczęcia długiego weekendu.
Święto Pracy w Gnieźnie na archiwalnych zdjęciach
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?