Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Pociąg zwycięstwa" odwiedził Gniezno. Niezwykła lekcja historii dla uczniów

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Dla upamiętnienia 105. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości organizują projekt pod nazwą: „Pociąg Zwycięstwa”.

Jeszcze w grudniu odbyła się uroczysta prezentacja pojazdu Kolei Wielkopolskich, który został oklejony historycznymi scenami z Powstania Wielkopolskiego. – Ten wyjątkowy projekt jest hołdem dla historii regionu, łącząc nowoczesność z naszym dziedzictwem – ocenił wówczas Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Pociąg będzie jeździł przez cały rok po wielkopolskich torach, niosąc ducha bohaterów z tamtego okresu. To nie tylko środek transportu, ale pewnego rodzaju mobilne muzeum, które przypomina o ważnych wydarzeniach z historii i kultywuje pamięć o bohaterach Wielkopolski – dodał. To właśnie ten pojazd na 3 dni zamienił się w salę lekcyjną.

Drugiego dnia projektu, 8 lutego, pierwsze klasy, wraz ze swoimi opiekunami, przybyły na dworzec Główny w Poznaniu jeszcze przed godziną 9:00. – Kiedy dowiedziałam się od naszego nauczyciela, że weźmiemy udział w takiej wyjątkowej lekcji historii, bardzo się ucieszyłam – powiedziała Kasia, uczennica poznańskiego liceum – Muszę przyznać, że już dawno nie podróżowałam pociągiem – dodała. Atmosfera była nasycona podekscytowaniem, jakie zawsze towarzyszy niezwykłym wydarzeniom. Dzieci, młodzież i dorośli oczekiwali z niecierpliwością na wejście na pokład "Pociągu Zwycięstwa". Wielka wyprawa rozpoczęła się o godzinie 9:21, kiedy pociąg Kolei Wielkopolskich, wyruszył w trasę po Wielkopolsce, po drodze zapraszając na pokład kolejne grupy dzieci i młodzieży. – Logistyczne przygotowanie takiego wydarzenia zajęło kilka miesięcy – powiedział Marek Nitkowski, Prezes spółki Koleje Wielkopolskie – Bardzo ważna była sprawna współpraca z jednostkami poszczególnych samorządów – dodał.

Skład został zaadoptowany na niesamowitą salę lekcyjną. Dekoracje, malunki, banery - wypełniły przestrzeń, tworząc atmosferę gotową do odkrywania tajemnic historii. Na pokładzie byli nauczyciele historii i rekonstruktorzy, którzy podczas podróży mieli przybliżać wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. – Celem tego niezwykłego projektu jest prezentacja wiedzy historycznej przy wykorzystaniu ponadstandardowych narzędzi wśród młodych mieszkańców Wielkopolski – powiedział Marek Nitkowski – Prezes Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.

Pierwszym przystankiem było Gniezno, miasto pełne bogatej historii i kultury. Września była kolejnym punktem na trasie. Przez cały czas poruszono tematy związane z powstaniem wielkopolskim i walką o niepodległość – Młodzież otrzymała pomoce naukowe oraz specjalnie przygotowany na to wydarzenie komiks. Oczywiście nie zabrakło wyjątkowych gadżetów i pamiątek – powiedział Mikołaj Grzyb, Członek Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie – Już po pierwszym dniu tego wyjątkowego wydarzenia usłyszeliśmy mnóstwo pozytywnych komentarzy, że „lekcje na szynach” mogłyby odbywać się częściej – dodaje.

Podczas całej podróży uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać wykładów, ale także brać aktywny udział w dyskusjach i zadaniach praktycznych. "Pociąg Zwycięstwa" nie tylko dostarczył uczniom wiedzy historycznej, ale również zainspirował ich do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości swojego regionu. To niezwykłe doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięciach, a może nawet zasieje w nich ziarno pasji do historii i kultury.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto