Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Monografia Gniezna" coraz bliżej

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Najprawdopodobniej w czerwcu tego toku do naszych rąk trafi nowa książka ukazująca kompleksowo historię Gniezna. O postępie prac nad jej tworzeniem opowiedział prof. Józef Dobosz, pod którego przewodnictwem wydawnictwo powstaje.

Ostatnia kompleksowa monografia miasta pochodzi sprzed 50 lat, kiedy to gnieźnianin Jerzy Topolski z zespołem stworzył "Dzieje Gniezna". Teraz z okazji zbliżającej się 1050 rocznicy Chrztu Polski, gnieźnianie mają otrzymać zupełnie nową monografię, która jest tworzona pod kierownictwem prof. dr hab. Józefa Dobosza.

Pomysłodawcą, by na nowo spisać dzieje Gniezna od czasów średniowiecznych jest poseł Zbigniew Dolata, który wiosną 2015 roku zaapelował do władz miasta i powiatu o sfinansowanie takiego dzieła. Obecnie nad "Monografią Gniezna" działa zespół autorski składający się z dziesięciu pracowników naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak informuje prof. Józef Dobosz, wydawnictwo będzie wzbogacone dużą ilością fotografii. - Będzie wzbogacone nowym materiałem ilustracyjnym, żeby nie powtarzać tego co do tej pory było w różnych publikacjach. Niektórzy autorzy mają już część materiału napisaną. Mam nadzieję, że w marcu zamkniemy prace przygotowania tekstów do poszczególnych części monografii. W kwietniu chcielibyśmy je skierować do wydawnictwa i jeśli wejdziemy na szybką ścieżkę to myślę, że na czerwiec będziemy mieć solidnie wydaną książkę.

Jak informuje prof. Dobosz zespół został podzielony zgodnie z epokami historycznymi, począwszy od okresu wczesnośredniowiecznego, na roku 2000 skończywszy. Specjalny zespół pracuje natomiast nad dziejami kultury Gniezna, która ma mieć w tej pozycji wydawniczej specjalne miejsce.

Pomysłodawca projektu spisania w nowy sposób dziejów miasta Zbigniewa Dolata nie kryje zadowolenia, że miasto i powiat przeznaczyły niebagatelną sumę 200 000 złotych, by ta książka mogła powstać. - Ten zespół wybitnych historyków gwarantuje, że to dzieło będzie na kolejne 50, czy 100 lat. Miejmy nadzieję, że Gniezno będzie miało więcej szczęścia do publikacji historycznych. Tak monografia jest niezwykle ważna i oczekiwana, zwłaszcza przez moje środowisko zawodowe, czyli przez nauczycieli historii. Pracując z młodzieżą mieliśmy spory kłopot w kwestii lekcji o historii Gniezna i naszego regionu. Praca z 1965 roku nie spełnia kryteriów pracy nowoczesnej - zauważył poseł.

Starosta Beata Tarczyńska zwraca uwagę na potrzebę, by taka praca powstała i trafiła do jak największej liczby mieszkańców miasta i powiatu. - Wsparliśmy tą inicjatywę bez wahania. To da powód, by mieszkańcy Gniezna i powiatu znowu cofnęli się do tej historii i znowu zwrócili uwagę na nasze korzenie. Jak ta nasza państwowość była budowana i jaką rolę odegrało w niej Gniezno - zakończyła Beata Tarczyńska i zaapelowała wspólnie z prezydentem Tomaszem Budaszem, by utrwalać stołeczność Gniezna i podkreślać, że to Gniezno jest pierwszą stolicą kraju.

Prezydent Tomasz Budasz przypomniał także, że rok 2016 jest ogłoszony Rokiem Gerarda Labudy - wybitnego polskiego naukowca, historyka, mediewisty, a także Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Z tej okazji, w Poznaniu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona profesorowi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto