Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody upamiętniające 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Uroczystości upamiętniające 228. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3. maja odbyły się w Gnieźnie. Uroczysta msza święta, a następnie apel pamięci i składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Uroczyste obchody upamiętniające 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Gnieźnie

Konstytucja, która została uchwalona 3. maja 1791 roku była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie (po amerykańskiej).

W Gnieźnie obchody upamiętniające 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji naszej Ojczyzny w Bazylice Prymasowskiej, jakiej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Krzysztof Wętkowski.

- Tego, co kryje się pod pojęciem Ojczyzna nie da się przeliczyć na pieniądze. Jeśli ktoś pieniądze uzna za Ojczyznę ten natychmiast wybiera bankructwo. (...) Dobrze pojęty patriotyzm polega na trosce o Ojczyznę jako własny rodzinny dom. Pan Jezus był patriotą, kochał swoją ziemską ojczyznę, (...), kochał swój naród i pielęgnował jego dziedzictwo - mówił w kazaniu ks. bp Krzysztof Wętkowski.

- Dzisiejsza uroczystość Konstytucji 3. maja i Matki Bożej Królowej Polski ma charakter i wymiar religijny i patriotyczny. Jedną z cech charakterystycznych kościoła w Polsce było i jest jego głębokie zakorzenienie w życiu narodu. W rozmaitych momentach przybierało ono różne formy. Zawsze jednak kościół był z narodem, uczestniczył w jego zwycięstwach i porażkach. A jak jest dzisiaj? Czy to zadanie utraciło na aktualności, jak twierdzą niektórzy? Czy rzeczywiście działalność kościoła należy zamknąć w murach świątyń? - kontynuował ks. bp Krzysztof Wętkowski.

- Polityka pozbawiona zasad moralnych ostatecznie zawsze prowadzi do degeneracji i pogwałcenia godności i praw człowieka. Polityka jest służba, a nie bezwzględną walką o władzę i szukaniem własnych egoistycznych interesów. Polityk godny tego imienia jest rzeczywistym sługą człowieka i społeczeństwa - podkreślił w swoim kazaniu ks. bp Krzysztof Wętkowski.

Następnie wszyscy przeszli pod pomnik Bolesława Chrobrego i wysłuchali przemówienia, jakie wygłosił Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego, a także apelu pamięci odczytanego przez mjr. Artura Chlebowskiego z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

- Zebraliśmy się dzisiaj na Wzgórzu Lecha, u stóp pomnika Bolesława Chrobrego wpatrzeni w majestatyczną bryłę katedry gnieźnieńskiej, aby w sposób uroczysty wspomnieć 228. rocznicę uchwalenia konstytucji 3.Maja. Czym był ów dokument? Nazywany ustawą rządową, który tak mocno wbił się w naszą pamięć zbiorową, który stał się jakże istotnym elementem naszej kultury. Jak podkreślają historycy "nadrzędnym celem uchwalenia konstytucji 3. Maja było ratowanie Rzeczpospolitej" - podkreślał w swoim przemówieniu Piotr Gruszczyński, starosta Powiatu gnieźnieńskiego.

Zobacz fragmenty mszy świętej i przemówienia starosty powiatu gnieźnieńskiego:

Zwieńczeniem uroczystości upamiętniających 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego przez delegacje samorządowców, dyrektorów i uczniów szkół, organizacje działające na terenie Gniezna i okolic, i innych. Uroczystość tę uświetniła także oddana salwa honorowa w wykonaniu 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Apel pamięci, składanie kwiatów i salwa honorowa:

Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Samorządowa Orkiestra Dęta Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto